TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WG39HE
D38999/20WG39HE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WG39HE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 39POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
D38999/20WG39HE.pdf
Availability of D38999/20WG39HE
QUANTITY
D38999/20WG39HE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WG39HE
Internal Part NumberEIS-D38999/20WG39HE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WG39HE
Related LinksD38999/, D38999/20WG39HE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WG39HE Details Description
Related parts for D38999/20WG39HE
IC BUFFER DVR HEX N-INV 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 0.1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV TRANS W/BASE 8SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SERIAL PORT ADAPTER OEM 332I datasheet.pdf
RES SMD 402K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 200 OHM 14DIP datasheet.pdf
SOCKET CONTACT 100PCS datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 2W SMBJ datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 500MW DO213AB datasheet.pdf
FIXED IND 1.6NH 320MA 300 MOHM datasheet.pdf