Vishay/Dale RN55E2873BRE6
RN55E2873BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2873BRE6
Brief Description
RES 287K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2873BRE6.pdf
Availability of RN55E2873BRE6
QUANTITY
RN55E2873BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2873BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E2873BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)287k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2873BRE6
Related LinksRN55E2, RN55E2873BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2873BRE6 Details Description
Related parts for RN55E2873BRE6
DIODE GEN PURP 200V 85A DO203AB datasheet.pdf
LED SS GREEN DIFFUSED PCB 5MM datasheet.pdf
CAP CER 680PF 1KV NP0 1825 datasheet.pdf
FIXED IND 7.5UH 2.9A 34 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 59MM datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf