TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WG39JA
D38999/20WG39JA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WG39JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 39POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
D38999/20WG39JA.pdf
Availability of D38999/20WG39JA
QUANTITY
D38999/20WG39JA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WG39JA
Internal Part NumberEIS-D38999/20WG39JA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WG39JA
Related LinksD38999/, D38999/20WG39JA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WG39JA Details Description
Related parts for D38999/20WG39JA
IC TXRX RS485/RS422 60V 14-SOIC datasheet.pdf
IC DAC 8BIT 2WIRE SRL R-R 8-DIP datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 80W 12VIN 16AOUT SMD datasheet.pdf
RES 267 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 5.08MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 8DIP datasheet.pdf