TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WG39JN
D38999/20WG39JN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WG39JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 39POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
D38999/20WG39JN.pdf
Availability of D38999/20WG39JN
QUANTITY
D38999/20WG39JN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WG39JN
Internal Part NumberEIS-D38999/20WG39JN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WG39JN
Related LinksD38999/, D38999/20WG39JN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WG39JN Details Description
Related parts for D38999/20WG39JN
IC MPU MPC74XX 1.0GHZ 483FCCBGA datasheet.pdf
PANEL INNER ALUMINUM 4.88X4.88" datasheet.pdf
DSUB 8W8 F datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3POS STR Y-PLUG-2 R/A SCKT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT SKT datasheet.pdf