TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WG39PA-LC
D38999/20WG39PA-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WG39PA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN
Datasheet Download
D38999/20WG39PA-LC.pdf
Availability of D38999/20WG39PA-LC
QUANTITY
D38999/20WG39PA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WG39PA-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WG39PA-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WG39PA-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20WG39PA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WG39PA-LC Details Description
Related parts for D38999/20WG39PA-LC
RES SMD 30.9K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 19000UF 63V SCREW datasheet.pdf
LED BLUE DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 14DSO datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 36-75V +/-15VOUT datasheet.pdf
LED GREEN/RED CLEAR 1210 SMD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
44U EIA TAPPED 10-32 RAILS PAIR datasheet.pdf
IC FPGA 342 I/O 780HBGA datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf