Amphenol Aerospace Operations D38999/20WG39PA
D38999/20WG39PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WG39PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 39POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20WG39PA.pdf
Availability of D38999/20WG39PA
QUANTITY
D38999/20WG39PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WG39PA
Internal Part NumberEIS-D38999/20WG39PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WG39PA
Related LinksD38999/, D38999/20WG39PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WG39PA Details Description
Related parts for D38999/20WG39PA
CABLE COAXIAL RG8 13AWG 500' datasheet.pdf
RETRACT SHEATH PLUG/JACK 36" BLK datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BOX PLASTIC BLACK 4.4"L X 2.44"W datasheet.pdf
TERM RCPT 18-24AWG 0.062 DIA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS PIN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 24V datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 274MA 2 OHM SMD datasheet.pdf