Amphenol Aerospace Operations D38999/20WG39SB
D38999/20WG39SB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WG39SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 39POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20WG39SB.pdf
Availability of D38999/20WG39SB
QUANTITY
D38999/20WG39SB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WG39SB
Internal Part NumberEIS-D38999/20WG39SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WG39SB
Related LinksD38999/, D38999/20WG39SB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WG39SB Details Description
Related parts for D38999/20WG39SB
IC OPAMP JFET 1MHZ 14DIP datasheet.pdf
RES SMD 49.9KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 43POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 350V 4A TO-220 datasheet.pdf
RACK AND PANEL CONNECTOR datasheet.pdf
SR HDR .197DE 12 ASY ST GLD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
MANUAL WEZAG HAND TOOL datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf