Souriau Connection Technology D38999/20WG75PNL
D38999/20WG75PNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WG75PNL
Brief Description
CONN HSG RCPT 4POS WALL MNT PINS
Datasheet Download
D38999/20WG75PNL.pdf
Availability of D38999/20WG75PNL
QUANTITY
D38999/20WG75PNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WG75PNL
Internal Part NumberEIS-D38999/20WG75PNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions4
Shell Size - Insert21-75
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size8 Triax
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WG75PNL
Related LinksD38999/2, D38999/20WG75PNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20WG75PNL Details Description
Related parts for D38999/20WG75PNL
IC VREF SERIES 3V 8SOIC datasheet.pdf
IC MULTICH RS232 DVR/RCVR 16SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle HDMI 19 Position Surface Mount Horizontal datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SENSOR PROX 15MM NPN NO 1M CABLE datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS R/A SMD GOLD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP12T datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST-NO 16A datasheet.pdf