Vishay/Dale RN55D1005FR36
RN55D1005FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1005FR36
Brief Description
RES 10M OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1005FR36.pdf
Availability of RN55D1005FR36
QUANTITY
RN55D1005FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1005FR36
Internal Part NumberEIS-RN55D1005FR36
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1005FR36
Related LinksRN55D1, RN55D1005FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1005FR36 Details Description
Related parts for RN55D1005FR36
HOOK-UP STRND 24AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
IDC CABLE - CKC26S/AE26M/X datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 150A 500VAC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
BLADE FRONT STRIP datasheet.pdf
BUTTON FOR SWES AND INDICATORS datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf