Souriau Connection Technology D38999/20WG75SNL
D38999/20WG75SNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WG75SNL
Brief Description
CONN HSG RCPT 4POS WALL MNT SCKT
Datasheet Download
D38999/20WG75SNL.pdf
Availability of D38999/20WG75SNL
QUANTITY
D38999/20WG75SNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WG75SNL
Internal Part NumberEIS-D38999/20WG75SNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions4
Shell Size - Insert21-75
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size8 Triax
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WG75SNL
Related LinksD38999/2, D38999/20WG75SNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20WG75SNL Details Description
Related parts for D38999/20WG75SNL
RES TEMP SENS 220 OHM 5% 1/10W datasheet.pdf
BATTERY PK 9.0V AA OXYRIDE ALKA datasheet.pdf
MODULE MAGNETIC LAN 1-PORT SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 1W 5V 200MA OUT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS CABLE SKT datasheet.pdf