TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WH21PE-LC
D38999/20WH21PE-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WH21PE-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS PIN
Datasheet Download
D38999/20WH21PE-LC.pdf
Availability of D38999/20WH21PE-LC
QUANTITY
D38999/20WH21PE-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WH21PE-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WH21PE-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WH21PE-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20WH21PE-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WH21PE-LC Details Description
Related parts for D38999/20WH21PE-LC
MOSFET N-CH 60V 300MA SOT223 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SSOP datasheet.pdf
HOUSING CASE PHOTO 100PC/BAG datasheet.pdf
CONN COAX PLUG STR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 3.83 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
POT 250K OHM 1/10W CARBON R-LOG datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf