TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WH21PE
D38999/20WH21PE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WH21PE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 21POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
D38999/20WH21PE.pdf
Availability of D38999/20WH21PE
QUANTITY
D38999/20WH21PE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WH21PE
Internal Part NumberEIS-D38999/20WH21PE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MILH
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WH21PE
Related LinksD38999/, D38999/20WH21PE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WH21PE Details Description
Related parts for D38999/20WH21PE
CONN EDGECARD 12POS .125 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 11.1VWM 18.2VC SMC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 9pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 8K EPROM FLASH 48LQFP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 1.7A TO39-3 datasheet.pdf