Souriau Connection Technology D38999/20WH21PNL
D38999/20WH21PNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WH21PNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 21POS WALLMNT PINS
Datasheet Download
D38999/20WH21PNL.pdf
Availability of D38999/20WH21PNL
QUANTITY
D38999/20WH21PNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WH21PNL
Internal Part NumberEIS-D38999/20WH21PNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WH21PNL
Related LinksD38999/2, D38999/20WH21PNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20WH21PNL Details Description
Related parts for D38999/20WH21PNL
FIXED IND 56UH 9A 26 MOHM TH datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 28TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 0.056 OHM 5% 1/8W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 102 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CAP FILM 0.068 UF 5% 630 VDC RAD datasheet.pdf