Amphenol Aerospace Operations D38999/20WH21SNLC
D38999/20WH21SNLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WH21SNLC
Brief Description
CONN HSG RCPT 21POS WALL MT SCKT
Datasheet Download
D38999/20WH21SNLC.pdf
Availability of D38999/20WH21SNLC
QUANTITY
D38999/20WH21SNLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WH21SNLC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WH21SNLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WH21SNLC
Related LinksD38999/2, D38999/20WH21SNLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WH21SNLC Details Description
Related parts for D38999/20WH21SNLC
RECT BRIDGE GPP 1000V 8A GBJ datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM HYBRID 10-UMAX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2.1A 65 MOHM SMD datasheet.pdf
SCR MOD DUAL 1600V 150A datasheet.pdf
RES CHAS MNT 680 OHM 5% 1500W datasheet.pdf
CAP CER 33PF 760VAC R3L RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES 8.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN CIC TOP 12POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 1W datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf