Amphenol Aerospace Operations D38999/20WH21SNLC
D38999/20WH21SNLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WH21SNLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 21POS WALL MT SCKT
Datasheet Download
D38999/20WH21SNLC.pdf
Availability of D38999/20WH21SNLC
QUANTITY
D38999/20WH21SNLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WH21SNLC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WH21SNLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WH21SNLC
Related LinksD38999/2, D38999/20WH21SNLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WH21SNLC Details Description
Related parts for D38999/20WH21SNLC
CONN HEADER 20POS .8MM SMD GOLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 9V datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 2SKT CRIMP datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER SYNC 20-TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 2.5MM datasheet.pdf