Amphenol Aerospace Operations D38999/20WH35SC
D38999/20WH35SC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WH35SC
Brief Description
CONN RCPT 100POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20WH35SC.pdf
Availability of D38999/20WH35SC
QUANTITY
D38999/20WH35SC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WH35SC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WH35SC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions100
Shell Size - Insert23-35
Shell Size, MILH
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WH35SC
Related LinksD38999/, D38999/20WH35SC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WH35SC Details Description
Related parts for D38999/20WH35SC
RES SMD 54.9K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC INVERTER DL 4,2-INPUT 16SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-TQFN datasheet.pdf
OSC TCXO 27.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG BLACK 250' datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
NYLON INSL BRAZD SEAM RING TONGU datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf