Amphenol Aerospace Operations D38999/20WH35SC
D38999/20WH35SC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WH35SC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 100POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20WH35SC.pdf
Availability of D38999/20WH35SC
QUANTITY
D38999/20WH35SC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WH35SC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WH35SC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions100
Shell Size - Insert23-35
Shell Size, MILH
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WH35SC
Related LinksD38999/, D38999/20WH35SC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WH35SC Details Description
Related parts for D38999/20WH35SC
IC REG LDO 1.8V 3A DDPAK datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN RCPT 9 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV 4CH TRANS 16-DIP datasheet.pdf
CABLE 3COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CABLE STRAIN RELIEF 2MM 40 POS datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP FILM 160PF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf