Amphenol Aerospace Operations D38999/20WH53HN
D38999/20WH53HN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WH53HN
Brief Description
CONN RCPT 53POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20WH53HN.pdf
Availability of D38999/20WH53HN
QUANTITY
D38999/20WH53HN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WH53HN
Internal Part NumberEIS-D38999/20WH53HN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WH53HN
Related LinksD38999/, D38999/20WH53HN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WH53HN Details Description
Related parts for D38999/20WH53HN
Connector Header 72 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES ARRAY 16 RES 10K OHM 18DRT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN CAP 12POS UNIV-M-N-L ORANGE datasheet.pdf
RES SMD 1.87 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CRIMP DIE FOR 19078-0129 datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS JAM NUT SKT datasheet.pdf