Amphenol Aerospace Operations D38999/20WH53HN
D38999/20WH53HN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WH53HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 53POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20WH53HN.pdf
Availability of D38999/20WH53HN
QUANTITY
D38999/20WH53HN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WH53HN
Internal Part NumberEIS-D38999/20WH53HN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MILH
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WH53HN
Related LinksD38999/, D38999/20WH53HN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WH53HN Details Description
Related parts for D38999/20WH53HN
GDT 300V 10KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48SSOP datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 0.82UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
WASHER FLAT 5/16 NYLON BLACK datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 600MA 130 MOHM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf