Amphenol Aerospace Operations D38999/20WH53JC-LC
D38999/20WH53JC-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WH53JC-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN RCPT 53POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
D38999/20WH53JC-LC.pdf
Availability of D38999/20WH53JC-LC
QUANTITY
D38999/20WH53JC-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WH53JC-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WH53JC-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WH53JC-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20WH53JC-LC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WH53JC-LC Details Description
Related parts for D38999/20WH53JC-LC
IC MOTOR DRIVER SER 24SOIC datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 28PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 96POS R/A SOLDER GRAY datasheet.pdf
RETRACTABLE REEL 32MM datasheet.pdf
RES 130 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS 3.81MM R/A OR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 32V 600W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
LED 660NM RED 48-130V BA15D datasheet.pdf
TRANS NPN 465V 1.5A TO126 datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 5% 3W 2512 datasheet.pdf
1 MHz to 8 GHz, 60 dB Logarithmic Detector/Controller IC datasheet.pdf