TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WH53SA-LC
D38999/20WH53SA-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WH53SA-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS SKT
Datasheet Download
D38999/20WH53SA-LC.pdf
Availability of D38999/20WH53SA-LC
QUANTITY
D38999/20WH53SA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WH53SA-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WH53SA-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WH53SA-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20WH53SA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WH53SA-LC Details Description
Related parts for D38999/20WH53SA-LC
FIXED IND 82UH 158MA 4.8 OHM TH datasheet.pdf
SCR PHASE CONT 800V 90A D-55 datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
CONN HEADR 32POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
LED MINI ZENIGATA datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 40A datasheet.pdf