TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WH55AD
D38999/20WH55AD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WH55AD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN
Datasheet Download
D38999/20WH55AD.pdf
Availability of D38999/20WH55AD
QUANTITY
D38999/20WH55AD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WH55AD
Internal Part NumberEIS-D38999/20WH55AD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WH55AD
Related LinksD38999/, D38999/20WH55AD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WH55AD Details Description
Related parts for D38999/20WH55AD
IC EEPROM 256KBIT 90NS 32PLCC datasheet.pdf
IC SBS-COMPL GAS GAUGE 28-QSOP datasheet.pdf
IC Z8 GP MCU 16K OTP 48SSOP datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10V 10% 1210 datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE EMC/RFI 7A datasheet.pdf
HEADER 34POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 250V 3A/2.5A SOP8 datasheet.pdf
RES 511 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
GDT 250V 20% 20KA datasheet.pdf