TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WH55BA
D38999/20WH55BA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WH55BA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT
Datasheet Download
D38999/20WH55BA.pdf
Availability of D38999/20WH55BA
QUANTITY
D38999/20WH55BA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WH55BA
Internal Part NumberEIS-D38999/20WH55BA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WH55BA
Related LinksD38999/, D38999/20WH55BA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WH55BA Details Description
Related parts for D38999/20WH55BA
RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 12V datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY RF 15V 1A SOT-363 datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 14TSSOP datasheet.pdf
IC RADIO MOD 868MHZ ANT 24-LGA datasheet.pdf
DC/DC CONVERT +/-12V 1.05A datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 800MA 115VAC 28VDC datasheet.pdf
Connector Header 38 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf