TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WH55SC-LC
D38999/20WH55SC-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WH55SC-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT
Datasheet Download
D38999/20WH55SC-LC.pdf
Availability of D38999/20WH55SC-LC
QUANTITY
D38999/20WH55SC-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WH55SC-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WH55SC-LC
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WH55SC-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20WH55SC-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WH55SC-LC Details Description
Related parts for D38999/20WH55SC-LC
SCREWDRIVER SLOT 1.2X6.5MM 4.92" datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP MICA 160PF 5% 1KV 2220 datasheet.pdf
IC PWM CTLR DDR/DDR2/DDR3 24-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
IC AUD CODEC 108DB 192KHZ 64LQFP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.0V datasheet.pdf
CONN SOCKET datasheet.pdf
22000UF 63V 50X105MM 85C 10000H datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf