Amphenol Aerospace Operations D38999/20WH55SNLC
D38999/20WH55SNLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WH55SNLC
Brief Description
CONN HSG RCPT 55POS WALL MT SCKT
Datasheet Download
D38999/20WH55SNLC.pdf
Availability of D38999/20WH55SNLC
QUANTITY
D38999/20WH55SNLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WH55SNLC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WH55SNLC
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WH55SNLC
Related LinksD38999/2, D38999/20WH55SNLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WH55SNLC Details Description
Related parts for D38999/20WH55SNLC
TRANS NPN 25V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X25.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 300MW SOD523 datasheet.pdf
RES MO 3W 2.2 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
2MM PIN STRIP HEADER 30 POSITION datasheet.pdf
FERRITE CORE U 7.5UH N27 datasheet.pdf