Souriau Connection Technology D38999/20WJ11PN
D38999/20WJ11PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WJ11PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20WJ11PN.pdf
Availability of D38999/20WJ11PN
QUANTITY
D38999/20WJ11PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WJ11PN
Internal Part NumberEIS-D38999/20WJ11PN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert25-11
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WJ11PN
Related LinksD38999/, D38999/20WJ11PN Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20WJ11PN Details Description
Related parts for D38999/20WJ11PN
CONN HEADR BRKWAY .100 30POS STR datasheet.pdf
MOSFET N-CH 450V 4.9A TO-220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 25POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf