Amphenol Aerospace Operations D38999/20WJ11SN
D38999/20WJ11SN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WJ11SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20WJ11SN.pdf
Availability of D38999/20WJ11SN
QUANTITY
D38999/20WJ11SN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WJ11SN
Internal Part NumberEIS-D38999/20WJ11SN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11 (2 + 9 Power)
Shell Size - Insert25-11
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 33A
Voltage - Rated300VAC, 450VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WJ11SN
Related LinksD38999/, D38999/20WJ11SN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WJ11SN Details Description
Related parts for D38999/20WJ11SN
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 66.5K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 29POS STACKNG 15GOLD datasheet.pdf
RES SMD 34 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V 5% BP 1825 datasheet.pdf
PUSH BUTTON SWITCH datasheet.pdf
RA MCZ1.5 datasheet.pdf
METAL P-CLAMP datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf