TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WJ19JE
D38999/20WJ19JE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WJ19JE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
D38999/20WJ19JE.pdf
Availability of D38999/20WJ19JE
QUANTITY
D38999/20WJ19JE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WJ19JE
Internal Part NumberEIS-D38999/20WJ19JE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WJ19JE
Related LinksD38999/, D38999/20WJ19JE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WJ19JE Details Description
Related parts for D38999/20WJ19JE
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TOUCH PANEL 140X1.4.0 TFT datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK ISO PWM 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 180K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 23.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN STR PLUG SET SCRW PIN GRY datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 20POS datasheet.pdf
VARISTOR 670V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf