TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WJ20JN-LC
D38999/20WJ20JN-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WJ20JN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 30POS SKT
Datasheet Download
D38999/20WJ20JN-LC.pdf
Availability of D38999/20WJ20JN-LC
QUANTITY
D38999/20WJ20JN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WJ20JN-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WJ20JN-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions30
Shell Size - Insert25-20
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size8 (3), 12 (4), 16 (13), 20 (10)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WJ20JN-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20WJ20JN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WJ20JN-LC Details Description
Related parts for D38999/20WJ20JN-LC
5 CIR MTA-100 CONN BLUE 30AU datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFK17A/AE17/AFK17A datasheet.pdf
CAP CER 2.7UF 25V X5R 1210 datasheet.pdf
CONN HEADER 125POS TYPE AB VERT datasheet.pdf
VARISTOR 29.7V 100A DISC 5MM datasheet.pdf
CONV AC/DC 90-264VAC 5V 1A datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CGRID VT SLOTTED HDR 14POS datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf