TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WJ20SB-LC
D38999/20WJ20SB-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WJ20SB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 30POS SKT
Datasheet Download
D38999/20WJ20SB-LC.pdf
Availability of D38999/20WJ20SB-LC
QUANTITY
D38999/20WJ20SB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WJ20SB-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WJ20SB-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions30
Shell Size - Insert25-20
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size8 (3), 12 (4), 16 (13), 20 (10)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WJ20SB-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20WJ20SB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WJ20SB-LC Details Description
Related parts for D38999/20WJ20SB-LC
HOOK-UP STRND 16AWG RED 1000' datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 34 POS .137 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 SQ WW datasheet.pdf
VARISTOR 389V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 127 TYPE A 14POS datasheet.pdf
CAP TANT 0.82UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V CH 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 16V X5R 0201 datasheet.pdf