TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WJ24SB-LC
D38999/20WJ24SB-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WJ24SB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS SKT
Datasheet Download
D38999/20WJ24SB-LC.pdf
Availability of D38999/20WJ24SB-LC
QUANTITY
D38999/20WJ24SB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WJ24SB-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WJ24SB-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (12), 16 (12)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WJ24SB-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20WJ24SB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WJ24SB-LC Details Description
Related parts for D38999/20WJ24SB-LC
IC TRANSLATOR PECL-TTL 20PLCC datasheet.pdf
RES 680K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CTLR REMOTE THERMAL 16-QSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 200POS .050 VERT datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 11POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
DO-35 5% TOLERANCE datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 3W datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
CAP FILM 27NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf