TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WJ29BE
D38999/20WJ29BE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WJ29BE
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS SKT
Datasheet Download
D38999/20WJ29BE.pdf
Availability of D38999/20WJ29BE
QUANTITY
D38999/20WJ29BE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WJ29BE
Internal Part NumberEIS-D38999/20WJ29BE
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WJ29BE
Related LinksD38999/, D38999/20WJ29BE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WJ29BE Details Description
Related parts for D38999/20WJ29BE
IC DRIVER LOW IMPEDANCE 8-SOIC datasheet.pdf
IC AMP POST PECL 3.3V/5V 10-MSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 62 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
SOFTWARE SPEC BLOCK/MILLENIUM 3 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 2A DO220AA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 20.7MM datasheet.pdf
CONN HDR 129POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf