Amphenol Industrial PT06A-22-55S(101)
PT06A-22-55S(101) picture photo
Mfg. Part Number
PT06A-22-55S(101)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06A-22-55S(101).pdf
Availability of PT06A-22-55S(101)
QUANTITY
PT06A-22-55S(101) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06A-22-55S(101)
Internal Part NumberEIS-PT06A-22-55S(101)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06A-22-55S(101)
Related LinksPT06A-22, PT06A-22-55S(101) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06A-22-55S(101) Details Description
Related parts for PT06A-22-55S(101)
CONN HEADER .100 DUAL STR 50POS datasheet.pdf
RES SMD 1.78 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 191K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC TXRX LIN 150MA LDO REG 16SOIC datasheet.pdf
CABLE 4COND 20AWG SLATE 100' datasheet.pdf
ADAPTER EX M40-M32 datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 58.5VC P600 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 470UF 6.3V 2917 datasheet.pdf
LED DURIS E5 COOL WHT 5700K 4SMD datasheet.pdf
CAP FILM 15UF 5% 230VAC datasheet.pdf