Souriau Connection Technology D38999/20WJ29PEL
D38999/20WJ29PEL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WJ29PEL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 29POS WALLMNT PINS
Datasheet Download
D38999/20WJ29PEL.pdf
Availability of D38999/20WJ29PEL
QUANTITY
D38999/20WJ29PEL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WJ29PEL
Internal Part NumberEIS-D38999/20WJ29PEL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WJ29PEL
Related LinksD38999/2, D38999/20WJ29PEL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20WJ29PEL Details Description
Related parts for D38999/20WJ29PEL
IC OPAMP JFET 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.6VC SMB datasheet.pdf
DDR3 204P 5.2H RVS datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP FILM 18UF 10% 1.1KVAC QC TER datasheet.pdf
RES SMD 1.58KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
ALZ RELAY 1 FORM A 24V datasheet.pdf
SW PIR RECT, 100OHM, 9X6SP datasheet.pdf
CAP 3300 UF 20% 16 V datasheet.pdf