Amphenol Aerospace Operations D38999/20WJ29SALC
D38999/20WJ29SALC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WJ29SALC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 29POS WALL MT SCKT
Datasheet Download
D38999/20WJ29SALC.pdf
Availability of D38999/20WJ29SALC
QUANTITY
D38999/20WJ29SALC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WJ29SALC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WJ29SALC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WJ29SALC
Related LinksD38999/2, D38999/20WJ29SALC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WJ29SALC Details Description
Related parts for D38999/20WJ29SALC
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
CARD EXTENDER 6U VME 9.2X9.625" datasheet.pdf
TXRX MOD 2.4GHZ FHSS WITH I/O datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IC REG BST 3.3V 295MA SYNC SOT25 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
STRIPPER datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 210MA 750 MOHM datasheet.pdf