Souriau Connection Technology D38999/20WJ29SD
D38999/20WJ29SD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WJ29SD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 29POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20WJ29SD.pdf
Availability of D38999/20WJ29SD
QUANTITY
D38999/20WJ29SD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WJ29SD
Internal Part NumberEIS-D38999/20WJ29SD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WJ29SD
Related LinksD38999/, D38999/20WJ29SD Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20WJ29SD Details Description
Related parts for D38999/20WJ29SD
FUSE PTC 1.60A 60V RESET RADIAL datasheet.pdf
CUPPED CBS BASE TEARDROP 5/16" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS 1MM DIP SLD datasheet.pdf