Amphenol Aerospace Operations D38999/20WJ35AA
D38999/20WJ35AA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WJ35AA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 128POS WALL MT PIN
Datasheet Download
D38999/20WJ35AA.pdf
Availability of D38999/20WJ35AA
QUANTITY
D38999/20WJ35AA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WJ35AA
Internal Part NumberEIS-D38999/20WJ35AA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions128
Shell Size - Insert25-35
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WJ35AA
Related LinksD38999/, D38999/20WJ35AA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WJ35AA Details Description
Related parts for D38999/20WJ35AA
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS 1MM SMD AU datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 2.2K OHM 10SIP datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 4A 30 MOHM SMD datasheet.pdf