Amphenol Aerospace Operations D38999/20WJ43BC
D38999/20WJ43BC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WJ43BC
Brief Description
CONN HSG RCPT 43POS WALL MT SCKT
Datasheet Download
D38999/20WJ43BC.pdf
Availability of D38999/20WJ43BC
QUANTITY
D38999/20WJ43BC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WJ43BC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WJ43BC
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (20), 20 (23)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WJ43BC
Related LinksD38999/, D38999/20WJ43BC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WJ43BC Details Description
Related parts for D38999/20WJ43BC
OSC VCTCXO 26.000MHZ SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC RS-232 SERIAL 230KBPS 20-SOIC datasheet.pdf
IC DRIVER MOSF/IGBT HALF 8DIP datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator I2C Dimming 900mA (Flash) Camera Flash 16-uSMD datasheet.pdf
RES SMD 1.3KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SSOP datasheet.pdf
CONN HDR 80POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 4.5A 52 MOHM TH datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
FIXED IND 2.3A SMT datasheet.pdf