Souriau Connection Technology D38999/20WJ43PNL
D38999/20WJ43PNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WJ43PNL
Brief Description
CONN HSG RCPT 43POS WALLMNT PINS
Datasheet Download
D38999/20WJ43PNL.pdf
Availability of D38999/20WJ43PNL
QUANTITY
D38999/20WJ43PNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WJ43PNL
Internal Part NumberEIS-D38999/20WJ43PNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WJ43PNL
Related LinksD38999/2, D38999/20WJ43PNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20WJ43PNL Details Description
Related parts for D38999/20WJ43PNL
IDC CABLE- APR34A/ AE34M / X datasheet.pdf
SOCKET PWR ENTRY 1P 1.5MM SNAPIN datasheet.pdf
IC XDCP SGL 100TAP 1K 8-TSSOP datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 15W datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK RTAN 36POS datasheet.pdf
HI-TEMP RING ON TAPE datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf