TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WJ43SA-LC
D38999/20WJ43SA-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WJ43SA-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS SKT
Datasheet Download
D38999/20WJ43SA-LC.pdf
Availability of D38999/20WJ43SA-LC
QUANTITY
D38999/20WJ43SA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WJ43SA-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WJ43SA-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WJ43SA-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20WJ43SA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WJ43SA-LC Details Description
Related parts for D38999/20WJ43SA-LC
CAP POLYMER 220UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
RES SMD 909K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC POE CURR MODE SW REG 20-SOIC datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 2X12V 100W datasheet.pdf