TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WJ43SC-LC
D38999/20WJ43SC-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WJ43SC-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS SKT
Datasheet Download
D38999/20WJ43SC-LC.pdf
Availability of D38999/20WJ43SC-LC
QUANTITY
D38999/20WJ43SC-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WJ43SC-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WJ43SC-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (20), 20 (23)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationC
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WJ43SC-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20WJ43SC-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WJ43SC-LC Details Description
Related parts for D38999/20WJ43SC-LC
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR QUAD 1% 16TQFN datasheet.pdf
IC RX UHF ASK/FSK 433MHZ 24QFN datasheet.pdf
RES SMD 2.26K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V 10% BP 1206 datasheet.pdf
DISPLAY NUM 8MM 3DIGIT RED CA datasheet.pdf
A22TK-2RL-02-K01 datasheet.pdf
IC ANLG SWITCH ARRAY 8X4 28PLCC datasheet.pdf
STD TRANSFER ASSY 2 SID datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 1KV AXIAL datasheet.pdf