Amphenol Aerospace Operations D38999/20WJ43SC
D38999/20WJ43SC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WJ43SC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 43POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20WJ43SC.pdf
Availability of D38999/20WJ43SC
QUANTITY
D38999/20WJ43SC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WJ43SC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WJ43SC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WJ43SC
Related LinksD38999/, D38999/20WJ43SC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WJ43SC Details Description
Related parts for D38999/20WJ43SC
FIXED IND 6.1UH 6.6A 17.6 MOHM datasheet.pdf
BIT TORX T9 0.98" datasheet.pdf
RES CAP BLEEDER 50K OHM 5% 13W datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 28VOUT 25W datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 30PPM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS SKT datasheet.pdf