Amphenol Aerospace Operations D38999/20WJ43SD
D38999/20WJ43SD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WJ43SD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 43POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20WJ43SD.pdf
Availability of D38999/20WJ43SD
QUANTITY
D38999/20WJ43SD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WJ43SD
Internal Part NumberEIS-D38999/20WJ43SD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WJ43SD
Related LinksD38999/, D38999/20WJ43SD Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WJ43SD Details Description
Related parts for D38999/20WJ43SD
IC SW REG CCFL SMBUS PROG 16SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 20TSSOP datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1A 250VAC 2SMD datasheet.pdf
IC TOUCH SCREEN CTLR 28-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMA datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 6" 2S FIN datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
RES 75 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf