Amphenol Aerospace Operations D38999/20WJ43SNLC
D38999/20WJ43SNLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WJ43SNLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 43POS WALL MT SCKT
Datasheet Download
D38999/20WJ43SNLC.pdf
Availability of D38999/20WJ43SNLC
QUANTITY
D38999/20WJ43SNLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WJ43SNLC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WJ43SNLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (20), 20 (23)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WJ43SNLC
Related LinksD38999/2, D38999/20WJ43SNLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WJ43SNLC Details Description
Related parts for D38999/20WJ43SNLC
DUAL VIDEO IC datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 480MA 310 MOHM datasheet.pdf
CONN RECEPT 140POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
IC COMPARATOR LP 16-DIP datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 42.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT WIRE SIDE 4POS datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST ISO PWM 10-UMAX datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
MICRO 31C P 36" YEL JACKS NI datasheet.pdf
+5 V Powered CMOS RS-232 Drivers/Receivers IC datasheet.pdf