Souriau Connection Technology D38999/20WJ46BN
D38999/20WJ46BN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WJ46BN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 46POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
D38999/20WJ46BN.pdf
Availability of D38999/20WJ46BN
QUANTITY
D38999/20WJ46BN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WJ46BN
Internal Part NumberEIS-D38999/20WJ46BN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMil-DTL-38999 Circular Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions46
Shell Size - Insert25-46
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (4), 20 (40), 8 Coax (2)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WJ46BN
Related LinksD38999/, D38999/20WJ46BN Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20WJ46BN Details Description
Related parts for D38999/20WJ46BN
FUSE 3.15A 125V TELECM 4.3MM PCB datasheet.pdf
RES SMD 147K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 750MA 740 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 1.5NH 220MA 600 MOHM datasheet.pdf
LABEL CARD SILVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
FIXED IND 200NH 70MA 6.2 OHM SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 200MW SOD323 datasheet.pdf