TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WJ4HN
D38999/20WJ4HN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WJ4HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 56POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
D38999/20WJ4HN.pdf
Availability of D38999/20WJ4HN
QUANTITY
D38999/20WJ4HN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WJ4HN
Internal Part NumberEIS-D38999/20WJ4HN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions56
Shell Size - Insert25-4
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WJ4HN
Related LinksD38999/, D38999/20WJ4HN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WJ4HN Details Description
Related parts for D38999/20WJ4HN
IDC CABLE - ASN16A/AE16G/ASN16A datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 7.5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 2.4A SSOT-3 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.1A 300 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN ADAPT SMA JACK TO SMC JACK datasheet.pdf
IC 12 BIT DAC 8 CH S/O 20-SOIC datasheet.pdf
DFKH COMPENSATED CHOKE 1.4A datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 15A PLUS220SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.82K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL LEFT WK datasheet.pdf
RES 30 OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf