AVX Corporation TPST105K020R2000
TPST105K020R2000 picture photo
Mfg. Part Number
TPST105K020R2000
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1UF 20V 10% 1210
Datasheet Download
TPST105K020R2000.pdf
Availability of TPST105K020R2000
QUANTITY
TPST105K020R2000 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPST105K020R2000
Internal Part NumberEIS-TPST105K020R2000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Featured ProductTPS Capacitors
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTPS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeT
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPST105K020R2000
Related LinksTPST105K, TPST105K020R2000 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPST105K020R2000 Details Description
Related parts for TPST105K020R2000
RES 75 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
FILTER LINE 87MH 0.6A TYPE 21N datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 41POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 9-18VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
E-Z BORESCOPE datasheet.pdf
RES 84.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 19.2K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 300MA 200 MOHM datasheet.pdf