Amphenol Aerospace Operations D38999/20WJ4PA
D38999/20WJ4PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WJ4PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 56POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20WJ4PA.pdf
Availability of D38999/20WJ4PA
QUANTITY
D38999/20WJ4PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WJ4PA
Internal Part NumberEIS-D38999/20WJ4PA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions56
Shell Size - Insert25-4
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WJ4PA
Related LinksD38999/, D38999/20WJ4PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WJ4PA Details Description
Related parts for D38999/20WJ4PA
JUMPER-H1505TR/A3048B/X 8" datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 3POS datasheet.pdf
IC DCODER/DMUX DUAL 1:4 16SOEIAJ datasheet.pdf
RES 215 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 80MA SC70-5 datasheet.pdf
RES 34K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
BRACKET FOR VERSATILE BRACKET datasheet.pdf
DEV SYSTEM NT SERIES 868MHZ datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 200MW SOD323 datasheet.pdf
RING LT BLUE OD 136MM datasheet.pdf