Amphenol Aerospace Operations D38999/20WJ61AN
D38999/20WJ61AN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WJ61AN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 61POS WALL MT PINS
Datasheet Download
D38999/20WJ61AN.pdf
Availability of D38999/20WJ61AN
QUANTITY
D38999/20WJ61AN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WJ61AN
Internal Part NumberEIS-D38999/20WJ61AN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WJ61AN
Related LinksD38999/, D38999/20WJ61AN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WJ61AN Details Description
Related parts for D38999/20WJ61AN
BATTERY PACK NIMH 10.8V 650 MAH datasheet.pdf
REGULATOR 3.3V 2A ADJ 12PSIP VRT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 500MA SOD323 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.5A SOT223 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 4R0W 24POS P-F datasheet.pdf
CONN HOUSING 40POS DUAL 1.5MM datasheet.pdf
RES 0.619 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 18VC POWERMITE datasheet.pdf
LABEL ELECTRL WARN 1.5"X1" 200PC datasheet.pdf
THRUBM TOPVW M4 90MM SLEEVE datasheet.pdf