Vishay/Dale RNC55J4020BRRSL
RNC55J4020BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4020BRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 402 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4020BRRSL.pdf
Availability of RNC55J4020BRRSL
QUANTITY
RNC55J4020BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4020BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J4020BRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4020BRRSL
Related LinksRNC55J4, RNC55J4020BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4020BRRSL Details Description
Related parts for RNC55J4020BRRSL
TERM BLK HEADER FEED-THRU 5.08MM datasheet.pdf
BATT PACK 7.2V AA BUTTON NIMH datasheet.pdf
FAN BLOWER 75.7X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
IC REG LDO 2.9V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 300 OHM 5% AXL datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 220MA 1.5 OHM SMD datasheet.pdf
CABLE 15COND 18AWG SLATE 500' datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 11 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf